Problémák:
A város költségvetése nem a fejlesztésekre megy el, hanem a nehézkes városvezetés fenntartására. Szatmárnémeti szinte semmit sem használ fel azokból a pénzekből amit az Európai Unió biztosít nekünk. Ugyanezt a felelőtlenséget láthatjuk az infrastruktúra terén is.
A városvezetés inkább azt a megoldást választotta, hogy megnövelje a helyi adókat, főleg azokat az ingatlanadókat, amelyek a cégeket érintik. Még akkor is, ha pontosan tudja, hogy a cégekkel szembeni adóemelés a helyi befektetések csökkenését eredményezi. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy mennyire keveset fejlődött a város az elmúlt időben, hiszen nem látunk mást, mint egyre kevesebb felújított utat. Az egyetlen eredmény az elmúlt évekből egy felújított irodaház, amit - habár közpénzből építettek fel - alig van kihasználva.
Megoldások:
- A város költségvetésének minimum 30%-a fejlesztésekre kellene menjen, a mostani 16% elfogadhatatlan.
- Adók csökkentése, mind a privát, mind az üzleti szférában.
- Eltörölni azokat az illetékeket, amikért a polgármesteri hivatal nem vállal semmi ellenszolgáltatást.
- Az infrastruktúra masszív fejlesztése, elsődlegesen pályázatokon keresztül és nem az adókból.
- Létrehozni egy üzleti inkubátor- és ötletközpontot. Erre a legalkalmasabb a tűzoltótorony melletti épületek volnának. Itt a gazdasági szereplők és a non-profit szervezetek puszta jelenléttükkel is kreatívabbá és értékesebbé tennék a központot, míg a városvezetés méltányos lakbért szabna ki rájuk. Így fel tudjuk venni a harcot a kitűnő szakemberek és fiatalok elköltözésével szemben és rá tudnánk bírni őket, hogy itt keressenek munkahelyet, vagy nyissanak új vállalkozásokat.
Ezek az én elképzeléseim a gazdaság fellendítésére, azért, hogy szeretett városunk újra elfoglalja azt a helyet, ami megilleti.
Cozma Adrian